Teoreticky už kvôli škole nezostáva veľa času na poflakovanie sa po svete, ale návštíviť neďalekú Budapešt môžete stihnúť aj cez obyčajný víkend. S hlavným mestom Maďarska máme podľa mňa celkom fajn vlakové spojenie. Z Košíc je to síce len jediný priamy vlak ráno o 6:00, ale z Bratislavy je ich podstatne viac. Cesta je plynulá a nebude vám trvať viac ako 3,5 hodiny (z Košíc) resp. 2,75 hodiny z Bratislavy.
V Budapešti som už bol viackrát, len za posledný polrok štyrikrát, preto sme sa so Soňkou rozhodli, že terajšia návšteva tohto mesta bude trochu iná. Keď ste v Budapešti ešte neboli, tak sa mojim článkom teraz neinšpirujte (: a poctivo navštívte všetky najvýznamnejšie miesta tohto mesta! Totižto, my sme sa teraz historickým pamiatkám a návštevám múzeí veľmi nevenovali. Spoznávali sme mesto trochu inak - len tak, kde nás naše nohy a spontánna zvedavosť dotiahli.
Prenajali sme si útulný byt neďaleko ľavého brehu Dunaja, skadiaľ bolo naskok k maďarskému parlamentu či Markétinmu ostrovu. Mám rád tie staré mestské byty s pavlačami, átriom a veľkým stromom v strede. Susedia vám sem tam prejdú popri vašom okne a dakedy so zvedavosťou nenápadne nakuknú aj dnu. Mne to nevadilo, veď to isté som robil niekedy aj ja (:
Budapešť je známa ako hlavné mesto kúpeľov. Množstvo horúcich prameňov využili Rimania a neskôr Turci, ktorí tu počas svojho pôsobenia vybudovali niekoľko kúpeľov. Moje najobľúbenejšie sú Széchenyiho kúpele, ktoré sa pýšia najteplejšou termálnou vodou v Budapešti. Széchenyiho kúpele sú tiež najväčším kúpeľným komplexom v celej Európe. Odporúčam ešte navštíviť kúpele Gellért postavené v krásnom secesnom slohu, ktoré okrem iných atrakcií majú aj vonkajší plavecký bazén s umelými vlnami vybudovaný v roku 1927. Počas našej poslednej návštevy Budapešti som prvýkrát vyskúšal Kráľovské kúpele, ktoré tu v roku 1566 vybudovali Turci. Hoci ich názov znie dosť honosne, pozdávali sa mi zo všetkých troch spomínaných úplne najmenej.
Mojou obľúbenou cestovateľsko-spoznávacou aktivitou je "autobusová lotéria" - nastúpiť do náhodne vybraného autobusu alebo iného dopravného prostriedku a povoziť sa po meste. Niekoľkokrát som tak urobil aj v Budapešti. Nasadol som do starého Ikarusu, ktorý už na našich cestách neuvidíte a odviezol som sa, kam to dalo. Zaujímavou jazdou je aj cestovanie v historickej električke, ktorú môžete odchytiť v určitých intervaloch na trase pred parlamentom.
Obľúbeným miestom na nákupy nielen u domácich, ale aj pre turistov sú tržnice. V Budapešti ich je hneď niekoľko. Najväčšia a najznámejšia je Veľká tržnica (Nagy Vásárcsarnok) neďaleko Mosta slobody (Szabadság híd). Druhou veľmi veľkou a tiež nemenej zaujímavou tržnicou je "Lehel csarnok" na námestí Lehel tér, ktorá je trošku ďalej od turistami vyšľapaných cestičiek.
Nočný život v Budapešti je veľmi bohatý. My sme so Soňkou kaviarenské typy, preto sme sa vybrali do židovskej štvrte v okolí veľkej synagógy (Zsinagóga), kde sa nachádza niekoľko vychytených podnikov. Jedným z nich je aj kaviareň Spinoza (Dob utca 15), v ktorej každý večer vyhráva starý pán klavirista. Veľmi známym podnikom v Budapešti je New York Kávéház (Erzsébet körút 9). Aj tu až do noci vyhráva klavirista, no atmosféra je tu trochu iná ako v kaviarničkách v starej židovskej štvrti. Toto je taký nóbl podnik, čomu svedčia aj vyššie ceny a každoročné ocenenia v turistických sprievodcoch Michelin. Ale určite sa oplatí investovať pár forintov naviac, navštíviť túto kaviareň/reštauráciu a ochutnať minimálne pár zákuskov. Komu stačí obyčajné pivo a chcel by to spojiť s jazdou na netradičnom dopravnom prostriedku, nech vyskúša "Beer bike".
Budapešť je veľmi fotogenické mesto. Aj preto ju mám rád. Dlhokánske široké bulváre lemujú staré, mnohokrát ošumelé domy s pavlačami a átriom ako ten náš, v ktorom celý týždeň bývame. Ďalšou obľúbenou fotogenickou črtou je sedem mostov so svojimi unikátnymi konštrukciami spájajúce Budín a Pešť.
Zbožňujem vlaky. Cestovanie nimi a historické železničné stanice mám radšej ako galérie. V Budapešti sú tri veľké železničné stanice, dve z toho sú presne také, ako mám rád: Keleti pályaudvar (východná stanica) a Nyugati pályaudvar (západná stanica). Keď tak isto ako my prídete do Budapešti vlakom, pravdepodobne vystúpite na Keleti pályaudvar. Prichádza tu väčšina medzinárodných vlakov smerujúcich do Maďarska. Okolie tejto stanice pred pár rokmi veľmi pekne zrekonštruovali, pravidelne ho čistia a upravujú okolitú zeleň a slúži už výlučne len pre chodcov. Pod týmto malým námestíčkom sa nachádza aj moderná stanica metra. Týmto metrom prejdú denne tisícky ľudí a dostanete sa ním tiež na medzinárodné letisko Ferenca Liszta. Preto mi nešlo do hlavy, prečo na tak frekventovanej stanici umiestnili len jediný automat na lístky - len na prešovskej autobusovej stanici máme 7 automatov na lístky MHD :-)
Dúfam, že som vás aspoň trochu navnadil na navštívenie krásnej Budapešti. Keď sa tam vyberiete alebo ste tam už boli, napíšte mi spätnú väzbu, čo sa vám páčilo a čo vás najviac zaujalo. Budem mať aspoň ďalšie inšpirácie na moju ďalšiu návštevu (-: