Pred pár dňami som navštívil kryt civilnej ochrany s pracovným názvom M14. V Prešove ich je viacero, viac než sto. Mnohé sú stále strážené so vstupnými pancierovými dverami napojenými na pohotovostnú policajnú jednotku. Sú strategicky roztrúsené po celom meste - na sídliskách pod bytovkami, pod veľkými fabrikami alebo pod inými objektmi s vyhovujúcimi prísnymi parametrami (aspoň kedysi). Sú to trochu tajomné miesta, kde v mnohých prípadoch zastal čas. Dlhé tmavé chodby s miernym vánkom, kancelárie so zakódovanými telefónmi, zasadačka s podrobnými mapami určenými len pre vojenské účely, merače kvality ovzdušia, rôzne filtre na vzduch a vodu, plynové masky, ktoré sa vďakabohu ešte nikdy nestihli otestovať v praxi. Bol to vzrušujúci pocit blúdiť po týchto chodbách a objavovať predmety pripravené na najvyšší stupeň vojenského ohrozenia. Veď pozrite na moje fotografie.
0 Comments
Ak zrovna nemáte v pláne cestu do tropického dažďového pralesa alebo niekde do menej vlhkých subtrópov, navštívte napríklad botanickú záhradu. Na Slovensku ich máme 3 (Košice, Nitra, Bratislava). My sme sa počas voľného piatku vybrali do tej východoslovenskej - pre nás vzdialenosťou najbližšej.
Všetko sa to začalo na námestí prípravou zabíjačkových špecialít. Nasledoval pochod ľudových a hudobných súborov po pešej zóne, medzizastávka pred radnicou spojená s vinšovačkami a nakoniec vystúpenie na pódiu do neskorého večera. Keď už nemáte študentské výhody či máte viac ako 28 rokov, môžete sa rozlúčiť s bezplatným vedením bankového účtu bez nutnosti spĺňať nejaké špeciálne podmienky každý mesiac. Výnimkou sú asi len "internetové banky", resp. banky s nie tak častými kamennými pobočkami ako tradičné banky. Len mBank, Zuno či Fio vám ponúknu bezplatný účet bez posudzovania vášho veku či spĺňania nejakých stanovených podmienok.
Keď chcete mať svoj účet stoj čo stoj v tradičnej kamennej banke a nechcete zaňho vyhadzovať 6 alebo 7 eur mesačne, musíte pravidelne plniť určité pravidlá, resp. slovami bánk, aktívne využívať svoj účet. Každá banka má ale iné podmienky. My sme sa nedávno rozhodovali medzi týmito dvoma bankami a ich podmienkami: Tohtoročná jeseň priala multifarebnému fotografovaniu. Zvlášť v Záhrade umenia s jedným z najkrajších stromov v Prešove. Bývalá vodná priekopa, ktorá bola súčasťou obranného systému stredovekého Prešova, neskôr letné kúpalisko a dnes záhrada so symetrickým gingkom biloba a niekoľkými travertínovými skulptúrami. Veľmi príjemné zátišie v centre mesta nielen pre fotografov.
V Prešove, na konci Metodovej ulice sa týči do nadmorskej výšky cca 265 metrov bývalá vodárenská veža, postavená začiatkom minulého storočia. Keď máte šťastie, uvidíte z nej aj Vysoké Tatry. Mne sa to však nepodarilo a tak som sa pokochal výhľadom aspoň na širšie centrum Prešova či neďaleké Slanské vrchy. Kávička na prízemí, posledné lúče slnečného babieho leta na terase a môže sa ísť s pekným zážitkom domov (-:
Aj tento rok sme sa vybrali na šípky. Síce trochu neskôr, tak sme si museli hľadať nové lokality, lebo nás niekto šikovnejší predbehol :D Zatiaľ ich dávam sušiť do sušičky, aby sme mali zásobu na čaj. Keď sa nám podarí ešte nejaké nazbierať a budem mať viacej času, možno urobím aj nejaký sirup či elixír, ako minulý rok.
Pozrite si recept na môj minuloročný šípkový sirup: http://www.mestskyfotograf.sk/aktuality/sipkova-sezona Levanduľa je veľmi obľúbená rastlina aj v našej záhrade. Hodí sa na viaceré nevyužité miesta, už s miernym vánkom sa šíri jej príjemná vôňa po celom dvore, je nenáročná na starostlivosť a po vysušení kvetu má aj praktické využitie. Ja som sa skoro zabudol pochváliť, ako som na konci leta zúžitkoval levanduľu z našej záhrady (-:
V nedeľu sme si urobili malý výlet zameraný na vojenskú históriu. Vybrali sme sa na Duklu, vzdialenú od Prešova len 85 kilometrov. Najprv sme sa zastavili vo Vojenskom múzeu vo Svidníku. Bol som veľmi milo prekvapený úrovňou expozícií tejto inštitúcie. Malo to už takú európsku úroveň, ochotný personál a všetky popisky v slovenčine a v angličtine. Vonku za múzeom je ešte niekoľko vojenských mechanizmov. Zo Svidníka sme sa vybrali ďalej na sever do Údolia smrti medzi dedinami Kapišová a Kružľová, kde sa nachádza niekoľko tankov vo voľnej prírode. Znázorňujú tankovú rotu v útoku počas bojov, ktoré sa v tomto priestore odohrali od 25. do 27. októbra 1944. Vrátili sme sa naspäť na hlavnú cestu E371 a pozreli sme si Pamätník príslušníkom 1. Československého armádneho zboru za obcou Vyšný Komárnik tesne pred hraničným priechodom s Poľskom. Nachádza sa tu tiež vyhliadková veža s výhľadom na celý región, ale akurát mali rekonštrukciu a tak sme sa tam nedostali.
Predposlednou zastávkou boli vojenské bunkre skryté v lese medzi obcami Nižný a Vyšný Komárnik. Nie je to dobre označené, resp. vôbec a nakoniec sme to našli len vďaka ochotnej policajnej hliadke, ktorá nás tam odprevadila. Táto oblasť je bohatá na drevené kostolíky, z ktorých sú niektoré aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. My sme sa zastavili v jednom z nich, v obci Ladomírová. Pre viac info o Dukle či Karpatsko-duklianskej operácii pozri aj tieto webstránky: 1) Časopis Dejiny 1/2015, strana 120: Gabriel BLAŠKO - Svidník a kraj pod Duklou – priestor vojenskej muzeálnej činnosti 2) Wikipédia: Karpatsko-duklianska operácia 3) http://www.dukla1944.com/ Tiež poznáte problém s dostupnosťou bezlepkových potravín či obmedzeným výberom v nejakej reštike? A keď aj takú ponuku majú, tak je to stále za nejaký extra príplatok a výsledok nie je vždy to pravé orechové? My sa so Soňkou v poslednej dobe snažíme čo najviac variť a piecť doma. Snažíme sa nájsť a odložiť také recepty, ktoré budú celkom použiteľné a budú nám aj trochu chutiť. Tentoraz sme vyskúšali kuchársku knihu z Lidlu, v ktorej sa nám zapáčila pizza. Nie vždy sa dá jednoducho zameniť normálna múka s tou špeciálnou a inak sa správajúcou bezlepkovou a pokračovať podľa predpísaného postupu. My sme to v tomto prípade riskli a vznikla z toho veľmi chutná bezlepková pizza. Vďaka pán Ihnačák za skvelý recept (-:
Nedávno som sa prešiel po Hlavnej ulici Prešova a veľmi ma zaujali všemožné miesta a zákutia, kde všade sa zobrazuje erb mesta Prešov. Však pozrite sa sami. Keď poznáte aj iné miesta na prešovskej Hlavnej ulici, kde sa nachádza v nejakej forme erb mesta, podeľte sa prosím so mnou o túto informáciu (-:
Vysokoškoláci už majú poväčšine po skúškach či štátniciach, stredoškolákov čaká voľno tesne za dverami a pracujúci na svoje dovolenky túžobne čakajú tiež. Je preto najvyšší čas pre napísanie niekoľkých cestovateľských tipov (nielen) na prichádzajúce letné mesiace. Príprava cesty je veľmi dôležitá a ja mám rád, keď existuje aspoň približný plán (ubytovanie a základné veci, čo treba vidieť). Ostatné sa postupne vykryštalizuje alebo vyrieši operatívne.
Pred pár dňami uverejnil Prešovský Korzár dva články Michala Franka, ktorý sa v nich zamýšľa nad stavom cestovného ruchu v meste Prešov, nad potrebou mestského informačného centra a pod.
1) http://presov.korzar.sme.sk/c/7826219/turistov-v-presove-ubuda-mestske-infocentrum-stagnuje.html 2) http://presov.korzar.sme.sk/clanok.asp?cl=7826020&bk=7203443 Na začiatok treba autorovi článku uznať, že prevádzkovanie mestského informačného centra v meste Prešov nie je zrovna zisková záležitosť. Ale keby sme sa takýmto pohľadom pozreli napríklad na mestom dotovaný Dopravný podnik, predpokladám, že by sme asi aj tu zistili, že sa ich čísla v zisku tiež veľmi netočia. A predstavte si tú šoférovu drzosť, keď sa v niektorých lokalitách mimo špičky vyváža úplne sám v autobuse. No nie je to škoda nafty? Netreba tie spoje podľa autorovej filozofie úplne zrušiť? Alebo by sme mohli zrušiť Dopravný podnik mesta Prešov úplne a zveriť poskytovanie takejto služby nejakej súkromnej spoločnosti. Pár fotografií z mojej návštevy Banskej Bystrice a rakúskej spoločnosti STEFE SK. Okrem fotografovania života v hlavnej banskobystrickej kotolni som robil aj fotoreportáž z pracovného dňa predsedu predstavenstva pána Josefa Landschützera. Minulú sobotu sa v prešovskom kine Scala uskutočnil druhý ročník podujatia TEDx Prešov. Aj tento rok tu vystúpilo niekoľko rečníkov so zaujímavými témami. Konkrétne išlo o týchto ľudí: Daniel Špiner, Michal Kačmár, Ľubica Lapinová, Miroslav Nagy, Peter Fudaly, Dana Slančová, Robert Tappert, Andrea Sivaničová, Helena Vozňáková. Celé podujatie moderoval Michal Hudák.
Dnes (24/4/15) je presne 161 rokov, kedy sa zosobášil 23 ročný rakúsky cisár a tiež český a uhorský kráľ František Jozef I. so 16 ročnou Alžbetou Bavorskou, známou aj pod prezývkou Sissi. Pri tejto príležitosti som pohľadal v mojom archíve pár fotiek z inštalovania cisárovnej busty v prešovskom parku v roku 2010.
Na portrét jej manžela cisára Františka Jozefa I. sa môžete pozrieť v Prezidentskej pivárni na Svätoplukovej ulici v Prešove. Približne po dvoch rokoch sa opäť spojili moje cesty s rakúskou energetickou spoločnosťou Energie Steiermark a jej slovenskou dcérou STEFE. Tento raz som pre nich fotil zamestnancov a ich pracovné prostredie - hlavnú kotolňu v Banskej Bystrici. Tieto fotky potom využijú pre ich marketingové a propagačné účely (webstránka, firemné noviny a pod.) Nikdy by som nebol povedal, že aj v kotolni sa nájde toľko zaujímavých fotogenických zákutí. Veď pozrite na fotky (-:
Krátka motivačná beseda slovenského prezidenta Andreja Kisku na pôde Prešovskej univerzity. Ako je možno vidieť na fotke, o besedu bol veľký záujem a mnoho ľudí sa do auly ani nepomestilo.
Pred dvoma týždňami sa konal TEDx Salon v prešovskej pivárni Staré dobré Mexico. Išlo o prvé tohtoročné stretnutie pred oficiálnym podujatím TEDx Prešov. Neviete, o čom je podujatie TEDx? Prečítajte si moje dva staršie články: Prvý prešovský Tedx mojimi očami Konferencia Tedx v Prešove Minulú nedeľu sme boli na premiére muzikálu Príbeh z Tammiru. Ide o príjemnú muzikálovú rozprávku v podaní ochotníckych hercov z Veľkého Šariša. Viac info o ďalšich predstaveniach nájdete na ich webke.
Priekopníci ďiaľkového štúdia, teda štúdia mimo tradičnej budovy školy siahajú už do 18. storočia. Vtedy sa objavujú prví učitelia, ktorí začali vyučovať svojich študentov prostredníctvom pošty a výmeny listov. O dvesto rokov neskôr s pokrokom vedy a techniky prichádza prenos učiva najprv cez rádio (20te roky 20. storočia) a potom aj televíziu (70te roky 20. storočia). V roku 1996 spustila svoj študijný program americká Jones International University ako prvá plneakreditovaná internetová univerzita na svete.
Thajsko sme navštívili už pred pár mesiacmi - v auguste, no až teraz som sa dostal k spísaniu mojich top zážitkov z tohto výletu. Akurát tam prebieha druhá polovica najvyššej sezóny, tak vás možno s niečim inšpirujem a stihnete si zarezervovať vašu letenku (-:
Fotenie v novozaloženej advokátskej kancelárii JUDr. Lenky Csikyovej bola pre mňa príjemná zmena. Nachádza sa v priestoroch starej budovy Evanjelického kolégia v centre Prešova. Toto miesto je veľmi fotogenické a zovšadiaľ cítiť genius loci. Absolvoval som tu už niekoľko fotostretnutí a tak som sa aj na toto fotenie veľmi tešil.
Mojou už niekoľkoročnou tradíciou v takýto predvianočný čas je navrhnutie a výroba vlastných vianočných pohľadníc. Nie som fanúšikom posielania (ani prijímania) hromadných neosobných mailov. Keď mám niekomu zapriať príjemné sviatky a nemôžem tak urobiť osobne alebo telefonicky, pošlem mu poštou klasickú pohľadnicu vypísanú vlastnou rukou. V dnešnej dobe trochu nemoderné, no takto sa mi to páči jednoducho najviac.
Chcel by som vám dať do pozornosti niekoľko zaujímavých publikácií z nášho vydavateľstva, ktoré by vám mohli poslúžiť napríklad aj ako vianočné darčeky pre tých, ktorí radi čítajú (-: Všade prikladám aj link, kde nájdete detailnejšie informácie o knihe. Keby vás nejaká zaujala a rozhodli by ste sa ju kúpiť, napíšte mi a v rámci Prešova vám ju osobne doručím (inak vám ju pošlem poštou).
|